Warning: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/35502/virtual/www/domains/lords.sk/wp-content/plugins/wordpress-firewall-2/wordpress-firewall-2.php on line 300

Warning: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/35502/virtual/www/domains/lords.sk/wp-content/plugins/wordpress-firewall-2/wordpress-firewall-2.php on line 300
Čítame pozvánku, alebo ako sa vyhnúť „faux pas“ [fó-pá] ⋆ LordS
Get Social With Us
 

Čítame pozvánku, alebo ako sa vyhnúť „faux pas“ [fó-pá]

Plesy, ceremónie, večierky, recepcie, bankety. Všetko to zvykne začínať pozvánkou. Ako ju správne prečítať, aby ste sa na každej akcii objavili správne?

 

Pozvánka sama o sebe, na malom kúsku tvrdého papiera, nesie veľa informácií. Mala by vám povedať všetky potrebné detaily. Kedy je podujatie, kde, o ktorej prísť, ako oblečený, s partnerkou, prípadne bez.

 

Najskôr musíme vedieť, či je vôbec potrebné na pozvánku odpovedať.

Ak je na nej R.S.V.P. znamená to len jedno. A síce: „Répondez, s’il vous plaît“. V preklade teda: „odpovedzte prosím“.

Obdoba vyššie uvedeného je tiež R.S.V.P. / Regrets only. Stačí na pozvánku odpvedať iba v takom prípade, ak sa na akcii nemôžete zúčastniť.

 

Odpovedali ste už na pozvánku? Poznačte si do diára správny čas.

s.t. (sine tempore) – znamená, že usporiadateľ vyžaduje, aby ste prišli presne včas.

c.t. (cum tempore) – usporiadateľ nevyžaduje príchod na presnú hodinu.

Ak už máme správny čas, je dôležité dať vedieť vašej partnerke, či pozvánka platí aj pre ňu alebo nepotrebuje zháňať kaderníka a vizážistu. Ak máte mať spoločnosť, na pozvánke tento údaj určite nájdete. Ak tam nie je, tak vedzte, že partner/partnerka nie je pozvaná a máte prísť len sám, sama.

 

Najdôležitejšia časť pozvánky je dress code. Oblečte sa teda podľa následujúcich skratiek.

 

Casual–značí najmenej prísny dress code. Pravdepodobne idete na bežný večierok a stačí to, čo máte na sebe. Samozrejme slušné oblečenie, kľudne aj dźínsy a tričko.

Business casual – nie je prísny dress code. Pánom dovoľuje prísť v obleku bez kravaty, dámam znova v šatách alebo aj kostýmoch.

Office code – v tomto prípade sa dress code viaže na typ vášho zamestnania. Pozvánka typu office code značí, že usporiadateľ vie, v akej spoločnosti sa pohybujete a pracujete a tak nehrozí, že ak prídete z práce priamo na akciu, budete nevhodne oblečení.

Formal dress–je ďalším stupňom, pravidlá su opäť o čosi prísnejšie. Páni jednoznačne oblek, biela, prípradne svetlá košeľa a jednofarebná kravata. Dámy koktejlky alebo elegantný kostým a lodičky.

Cocktail – Určite budete potrebovať spoločenský oblek, tmavý, výnimkou je iba podujatie ktoré sa koná pred 18:00 hod. Pre dámy sú koktejlové šaty takmer podmienkou, výnimkou môže byť kostým, ktorý kopíruje pánsky elegantný štýl.

Black tie „Cravate noire“ – tu už páni na výber veľmi nemajú. Potrebujú smoking a motýlika. Pre dámy platí pravidlo večerných šiat. Ak viete, že sa podujatie skončí približne do 20.00 hod, sú akceptovateľné aj kratšie šaty. V ostatných prípadoch musia byť dlhé.

White tie „Cravate blanche“ – najvyššia forma elegancie, a teda jedine frak a biely viazaný motýlik. Dáme zase veľké večerné róby, kľudne aj rukavičky.

 

S týmto stručným návodom ste stále na správnom mieste, v správny čas, čo je ale najdôležitejšie, aj správne oblečený.

Ak sa Vám táto stránka páči, zdieľajte ju medzi Vašimi priateľmi:

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.